tichy tichy
902
BLOG

Co ważniejsze – wizja czy wizualizacja?

tichy tichy Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 78

Czy są niewidomi fizycy, matematycy, informatycy, graficy? Wszak w tych zawodach juz w szkole, na etapie nauki, wzrok odgrywa fundamentalną rolę. Czy można widzieć efekt dyfrakcji, zależności między geometrycznymi figurami i bryłami, namalować obraz, stworzyć komputerową grafikę, gdy się nie widzi? Nie znam osobiście żadnego niewidomego, choć widuję ich czasem, jedni prowadzeni pod rękę, inni dający sobie radę sami.

Eine zapytał, i zaraz odpowiedział:

"Znasz eksperymenty, w których niewidomi obserwują efekty świetlne? Siedzimy w optyce i milcząco musimy założyć, że obserwator ma zdrowe oczy - w przeciwnym razie nie może przeprowadzać eksperymentu."
(drobne poprawki moje)

Allyn Jackson  jest dziennikarką, pisze dla Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego,  ukończyła matematykę w Berkeley. Swój artykuł "The World of Blind Mathematicians" (Notices AMS, 49 (10), 2002, 1246-1251) rozpoczyna opisem paryskiej wizyty u niewidomego matematyka Bernarda Morina zajmującego się geometrią - Morin oślepł jako sześciolatek. W 1978 roku jako pierwszy  Morin sparametryzował powierzchnię, opisaną przez Wernera Boya w pracy doktorskiej napisanej u Hilberta w 1901. Jest to "sfera w trakcie wywracania na nice".

The Boy's surface


Możliwość przenicowania sfery - znana jako paradoks Smale'a - została odkryta nie tak dawno, w latach 50-tych. Jej wizualizacji dokonał... Morin.

Kilka pierwszych minut poniższego filmu pokazuje, że przewracanie sfery na lewą stronę jest trudne do śledzenia nawet dla widzącego.

Na uniwersytecie w Berkeley serio się zabrali do roboty, budując transformację  nie tylko cyfrowo, ale i namacalnie - oto szczegóły nicowania, które umknęły uwadze podczas oglądania filmiku. 

Morin surface half way


Czytając dalej tekst Allyn, dowiadujemy się, że wśród wybitnych matematyków zdarzali się niewidomi. Leonard Euler stracił wzrok około 60-ki, ale połowa jego publikacji pochodzi z okresu ślepoty. Osiemnastowieczny matematyk Nicholas Saunderson zaniewidział w pierwszym roku życiu po przeżyciu czarnej ospy. Ślepota nie przeszkodziła mu w objęciu prestiżowej katedry  Lucasa na uniwersytecie w Cambridge, dziś dzierży ją Stephen Hawking, a przedtem Paul Dirac i Isaac Newton. Rosyjski matematyk Lew Pontriagin, zmarły w 1988 roku, stracił wzrok w wypadku, gdy miał 14 lat.

Jeszcze "czucie geometrii" można rozumieć, ale jak uprawiać analizę? W niej czesto nieodzowne są wielostronicowe rachunki na papierze czy tablicy - niemożliwe do wykonania w głowie, i ograniczone powolnością Braille'a.  Lawrence Baggett z Uniwersytetu Kolorado w Boulder nie widzi od piątego roku życia.  Jego domeną jest właśnie analiza, bo jak twierdzi, nie potrafił nigdy wizualizować geometrii, ale zauwaza -  "Nie wiem, dlaczego widzącym ma to przychodzić łatwiej." 

I więcej - nazwisk, przypadków, sytuacji - w artykule Allyn Jackson...

A co z fizykami? Kent Cullers, astronom, ślepy praktycznie od urodzenia, zrobił doktorat z fizyki w Berkeley w 1980. Kieruje Projektem Phoenix programu SETI. Raczej nie jest fizykiem doświadczalnym, i możliwe, że nie zaliczył ani jednego eksperymentu w laboratorium -jego narzędziemsą komputery i algorytmy. Podobnie, Chuck Strickland (Ph.D. z fizyki w Riverside w Kaliforni) ...

Lecz czy "komputerowi fizycy" - abstrahując od tego, czy widzący czy niewidomi - to "prawdziwi" fizycy?

Marc Airhart w interesującym artykule  "The Universe in Your Hands" o Cullersie i innych niewidomych naukowcach zamieszcza takie motto:

In astronomy, a vision is more important than visuals.
W astronomii, wizja jest ważniejsza niż wizualizacja.

tichy
O mnie tichy

tichy jaki jest każdy widzi

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie